top of page

Mekanik Projelendirme

mekanik.jpg

Mekanik Projeler

Mekanik projeler yapı işlerinde makine mühendisliği alanına giren soğutma ya da ısıtma, binanı havalandırması, pis su tahliyesi, sıcak su tesisatı ve yangın söndürme gibi iş ve işlemleri kapsayan projelendirme işlemlerine verilen addır. Diğer adı mekanik tesisat olan bu tür projelerde binanın can damarları teşkil edilir ve projelendirilir. Ofisimizin mühendislik yapıların can damarı olan mekanik projelendirme alanında da hizmet vermektedir.

Bir binanın projelendirilmesinde statik, elektrik, mimari ve mekanik proje olarak dört farklı proje örneği hazırlanır. Bu projelerden mekanik proje, tamamen insan yaşamı ile ilgili olduğundan dolayı ve insana hizmet eden bir binayı tamamladığından dolayı önem taşır. Bir binanın mekanik tesisatı olmadan fazlaca bir önem taşımayacağı açıktır. Bu açıdan kabaca mekanik proje nedir sorusunun cevabı önem taşımaktadır.

 

Mekanik Proje Nedir?

Makine mühendisleri ve teknik ressamlar tarafından hazırlanan mekanik projeler binalarda yaşam standartlarını ve konforu üst seviyeye taşıyan projelerdir. Mekanik projelendirmede sistemlerin kendi aralarında bir bütün olması esas olduğundan dolayı toplam kaliteyi de doğrudan etkilemektedir.

Mekanik projeler ilgili yönetmelik ve ihale şartlarına uygun olarak hazırlanmalıdır. Binanın mekanik aksamı ve ısı yalıtımı ile ilgili her türlü resim ve çizimin kapsamına girdiği mekanik projelerde gerekli evrakların ve dosyaların hazırlanması için de mühendislik deneyimine ve uzman yardımına ihtiyaç vardır.

Mekanik projelerde kullanılacak malzemelerin seçiminde uzun ömürlülük ve konfor esastır. Mekanik projeler binanın bir yaşam alanı olması için çok önemli olduğundan bazı kriterler esas alınarak hazırlanmalıdır. Konforlu şartlar, fonksiyonellik, uzun ömürlülük ve sağlamlık, güvenli olması, düşük maliyetler, uygulanmasının ve montajının kolay olması gibi detaylar mekanik projelerde ürün seçiminde önemlidir.

Mekanik projeler bir sistemler bütünüdür. Kabaca bir mekanik projede, ısıtma ve soğutma sistemleri, havalandırma alt yapısı, temiz su tahliye sistemleri, atık su ve kanalizasyon sistemleri, sıcak su ve yangın söndürme sistemleri yer almaktadır. Bunların dışında ticari veya endüstriyel işletmelerde, doğalgaz tesisat sistemleri, basınçlı hava sistemleri, güneş enerjisi sistemleri gibi ekstra sistemler de mekanik projeler kapsamına girmektedir.

Mekanik proje örnekleri sayesinde benzer yapı inşaatlarının doğru bir şekilde projelendirilmesi sağlanabilir. Bu konuda mekanik ile ilgili üniversite bölümlerinden yardım alınabileceği gibi çeşitli mekanik proje firmaları da yardımcı olabilmektedir.

Mekanik proje firmaları İstanbul ve diğer büyük şehirlerimizde hizmet vermektedir. İstanbul merkezli mühendislik firmaları ile bu şehirde mekanik projeler ile ilgili gereken hizmeti alabilirsiniz.

İstanbul merkezli mühendislik ofisimiz bu alanda hizmet veren bir firma olup, gerek mühendislik gerekse de tasarım anlamında yol gösterici çalışmalar için başvurabileceğiniz bir firmadır. Yapıların projelendirmesinde mekanik projelendirme için uzman görüşü ve teknik destek arıyor iseniz ofisimiz mühendislik tecrübesine ve uzmanlığına başvurabilirsiniz.

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için iletişim formu üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

bottom of page